Aldous Huxley Suvokimo durys. Rojus ir pragaras |
Knygos
Aldous Huxley
Suvokimo durys. Rojus ir pragaras
Suvokimo durys ( The Doors of Perception, 1954) ir Rojus ir pragaras ( Heaven and Hell, 1956) rašytojo Aldous Huxley esė, kurios kalba apie sąmonės ribų išplėtimo galimybes ir veda skaitytoją į jokiuose žemėlapiuose nepažymėtas teritorijas vizijas, haliucinacijas, neįtikėtinus potyrius. Tai klasikinė ir kartu viena reikšmingiausių XX a. studijų apie sąmonės ribas išplečiančių substancijų, tokių kaip meskalinas, poveikį.
Šie Aldous Huxley kūriniai darė įtaką septintojo dešimtmečio hipių ir kitų kontrkultūros judėjimų idėjoms, bei formavo keleto kartų suvokimą apie gyvenimą ir pasaulį.
Apie autorių:
Aldous Huxley anglų poetas, dramaturgas, romanistas, eseistas, kritikas, filosofas, garsių romanų (Puikus naujas pasaulis, Neregys Gazoje, Sala) autorius, pacifistas, eksperimentuotojas, siekęs praplėsti žmogaus suvokimo ribas. Pasak šio autoriaus kūrybos tyrinėtojo Roberto Kuehno, Huxley gyvenimą pradėjo kaip judraus, skvarbaus proto enfant terrible, o baigė kaip išminčius.
Sybille Bedford teigimu, rašytojas vėlyvajame kūrybos etape ieškojo tokio narkotiko, kuris leistų pabėgti nuo savęs ir saikingai vartojamas būtų fiziškai ir socialiai nekenksmingas. Remdamasis savo meskalino vartojimo patirtimi, Huxley parašė dvi publicistikos knygas Suvokimo durys (1954) ir Dangus ir pragaras (1956).
Suvokimo duris autorius sukūrė per du mėnesius. Juodraštį įteikė savo žmonai Mariai ji stebėjo jo eksperimentus su narkotinėmis medžiagomis. Išleista 1954 m. vasarį, ši "nedidelės apimties knyga" (tik 20 tūkstančių žodžių) pagarsėjo kaip sensacija. Tačiau Thomas Mannas laiške, adresuotam Idai Herz, ją pavadino "neatsakinga knyga". O Huxley tęsė bandymus. 1955 m. jis du kartus išbandė meskaliną kartu su pacifistu G. Heardu ir ekscentrišku Vankuverio urano korporacijos prezidentu Al Hubbardu. Bičiuliai jo dėmesį atkreipė į socialinius meskalino aspektus. Netrukus naują vizijų pasaulį jis aprašė esė "Dangus ir pragaras" (1956); pagrindinė šio kūrinio mintis, kad psichologijos paribio zonos tai šiuolaikinio mokslo sritis
Suvokimo durys vienas garsiausių XX a. penktojo dešimtmečio psichodelinės kultūros tekstų, pagal jo pavadinimą pavadinta kultinė grupė The Doors (Durys).
Ištrauka:
Mažai tikėtina, kad žmonija kada nors pajėgs verstis be Dirbtinių Rojų. Daugumos žmonių gyvenimai blogiausiu atveju teikia tiek daug skausmo, o geriausiu yra tokie monotoniški, skurdūs bei riboti, kad postūmis pabėgti, ilgesys išeiti iš savęs bent kelioms akimirkoms visada buvo vienas pagrindinių sielos troškimų. Menas ir religija, karnavalai ir saturnalijos, šokiai ir oratorijų klausymas visa tai tarnavo, pasak H. G. Wellso, kaip durys sienoje. O privačiam, kasdieniam vartojimui visada egzistavo cheminės svaiginamosios priemonės. Visi augaliniai raminamieji ir narkotikai, visi ant medžių augantys euforiją sukeliantys vaisiai, visi haliucinogenai, slypintys sunokusiose uogose arba išspaudžiami iš šaknų, visi be išimties buvo žinomi žmogui ir nuosekliai vartojami nuo neatmenamų laikų. (...)
Daugumos šių sąmonės modifikatorių vartoti negalima nebent būtų paskyręs gydytojas arba neteisėtai, rizikuojant. Vakarai neuždraudė tik alkoholio ir tabako. Visos kitos cheminės Durys Sienoje pavadintos Kvaišalais, o jų neteisėti vartotojai Apkvaišėliais.
Šiandien gėrimui ir rūkymui išleidžiame daug daugiau lėšų negu švietimui. Tai, žinoma, nenuostabu. Spaudimą pabėgti nuo savęs ir nuo aplinkos jaučia kone kiekvienas, beveik nuolat. (...)
Tvirtas įsitikinimas materialiu Pragaro realumu nesutrukdė viduramžių krikščionims daryti tai, ką pakuždėdavo jų ambicijos, geiduliai ar šykštumas. Plaučių vėžys, eismo nelaimės, milijonai nelaimėlių ir nelaimes sėjančių alkoholikų tai faktai, dar tikresni, negu Danteės laikais buvo Inferno faktas. Tačiau šie faktai tolimi ir nesubstancialūs, palyginti su artimu, išgyvenamu faktu, kad čia ir dabar trokšti atsipalaiduoti arba nusiraminti išgerti ar užsirūkyti.
Mūsų laikams, be kitų dalykų, būdinga dar ir automobilis bei žaibiškai augantis gyventojų skaičius. Alkoholis nesuderinamas su saugumu keliuose, jo, kaip ir tabako, gamyba pasmerkia beveik visiškam sterilumui hektarų hektarus derlingiausios dirvos. Nereikia nė sakyti, kad alkoholio ir tabako keliamų problemų neįmanoma išspręsti draudimais. Visuotinio, neslūgstančio savi-transcendencijos poreikio neuždrausi, užtrenkdamas šiuo metu populiarias Duris Sienoje. Vienintelė protinga politika yra atverti kitas, geresnes duris...
Šaltinis: www.kitosknygos.lt |
Komentarai |
Komentarų neparašyta.
|
Rašyti komentarą |
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
|
Reitingai |
Balsuoti gali tik nariai.
Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.
Nėra reitingų.
|
|