Knyga skirta paskutiniuoju metu istorikų ir publicistų (Gintaras Beresnevičius, Alfredas Bumblauskas, Stephenas C. Rowellas ir kt.) iškeltai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos (LDK) valstybingumo imperinio pobūdžio problemai. Dėmesio centre klausimai: kas buvo LDK imperija ar federacija? Ar senovės lietuviai atėjo į Rusios žemes kaip užkariautojai, ar kaip išvaduotojai? Kokia imperija buvo LDK? Kada LDK tapo imperija? Kieno imperija buvo LDK? Kuo ir kada ji pavirto? Kokia jos istorinė reikšmė?
Senoji Lietuvos valstybė, atsiradusi kaip nutrūktgalviško imperializmo (Otto Hintze) produktas, traktuojama kaip patrimoninė imperija, siekusi pajungti sau visas senosios Rusios žemes. Ši Vilniaus kaip antrojo Kijevo perspektyva buvo istorinė alternatyva faktiškai realizuotam Maskvos kaip trečiosios Romos imperiniam projektui. LDK XV a. antroje pusėje nesugebėjo išsaugoti nuo žlugimo Rytų Europos tarptautinės sistemos, bet vis dėlto tapo net trijų modernių tautų lopšiu, tokiu būdu suvaidindama šio regiono istorijoje vaidmenį, analogišką tam, kuris Vakarų Europoje teko Frankų imperijai.
Knyga yra pirmas sistemingas mėginimas pažvelgti į senosios Lietuvos istoriją iš platesnės istorinės perspektyvos, interpretuojant žinomus faktus naujoje šviesoje, kurios šaltinis yra šiuolaikinės lyginamosios istorinės sociologijos ir tarptautinių santykių teorijos.
Zenonas Norkus Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos katedros profesorius, habilituotas socialinių mokslų daktaras. Paskelbė knygas: Istorika. Istorinis įvadas (1996); Max Weber und Rational Choice (2001; vertimas į lietuvių kalbą 2003); Kokia demokratija, koks kapitalizmas? Pokomunistinė transformacija Lietuvoje lyginamosios istorinės sociologijos požiūriu (2008). Sudarė knygas: Georg Simmel. Sociologija ir kultūros filosofija. Rinktinė (2007); Jörn Rüsen. Istorika. Istorikos darbų rinktinė (2007). Išvertė: Lawrence A. Scaff. Veržiantis iš geležinio narvo. Max Weber ir moderniosios sociologijos atsiradimas (1995); Max Weber. Protestantiškoji etika ir kapitalizmo dvasia (1997); Max Weber. Religijos sociologija (2000).